Rekolekcje o krzyżu w Biełgorodzie

Krzyż jest skandalem dla świata. Choć przyzwyczailiśmy się już do tego chrześcijańskiego symbolu zbawienia, to jednak sam w sobie jest on skandalem. Był takim za czasów Jezusa i takim pozostaje do dzisiaj. Moc, która objawia się w słabości; zbawienie, które przychodzi przez śmierć Boga–człowieka i przez Jego zmartwychwstanie.

To właśnie krzyż stał się tematem wielkopostnych rekolekcji w Biełgorodzie w Rosji, które odbyły się w dniach 21‒22 marca 2015 r. To tutaj raz w miesiącu dojeżdżają z Woroneża Bracia Mniejsi Kapucyni, pokonując odległość 300 km w jedną stronę, by posługiwać miejscowym katolikom. Wśród grupy około 50 oczekujących na braci wiernych, 10. to rodowici Rosjanie, zaś „pozostałe” 40 osób to studenci z Afryki oraz Ameryki Południowej. I to właśnie oni wzięli udział w  duchowym zmaganiu czasu rekolekcji. Spotkania odbywały się w prywatnym domu bądź w wynajętym pomieszczeniu (klub tańca „Arriba”), gdyż katolicy nie mają w tym mieście swojego kościoła.

Czas duchowych zmagań trwał dwa dni. W sobotę zebrani wysłuchali katechezy o krzyżu, a później podczas adoracji mogli podejść i ucałować ten wyjątkowy symbol zbawienia. Liturgia taka ma miejsce w Kościele katolickim w Wielki Piątek, ze względu jednak na fakt, że tego dnia nie będzie nabożeństwa w Biełgorodzie, wierni zostali zaproszeni, by przeżyć to misterium właśnie podczas rekolekcji. Była również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, do którego przystąpiła większość zebranych. W niedzielę natomiast wszyscy wierni wspólnie zgromadzili się na Eucharystii z homilią rekolekcyjną, w której kaznodzieja starał się przybliżyć prawdę zmartwychwstania i jego konsekwencje dla życia każdego wierzącego. Szczególny nacisk położono na darmowość Bożej miłości, miłości Boga do grzesznika – do każdego z nas.

Duchowe ćwiczenia rekolekcyjne poprowadzili bracia: Wiktor Deszuk oraz Paweł Teperski.

Bracia Kapucyni z Woroneża

 

Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska

 

 


Foto i video br. Paweł Teperski OFMCap


© 2015-2020 Римско-католический приход в г. Воронеж. Все права защищены.

Меню для мобильных