Russia, Voronezh, seminary

 
W samym centrum Woroneża, jedynej kapucyńskiej placówki w Rosji, znajduje się również Prawosławne Seminarium Duchowne i uczelnia wyższa. Zapraszamy do ich obejrzenia. Oprowadzi nas sam prorektor, Mikołaj Władymirowicz Makiejew.
 
Woroneskie Wyższe Seminarium Duchowne, wyższa szkoła religijna Woroneża i Borisoglebska diecezji Patriarchatu Moskiewskiego, kształci księży i duchownych rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Seminarium zostało założone 31 maja 1745 i jest najstarszą instytucją w regionie Woroneskim. Seminarium ma osobność prawną zgodnie z prawem Federacji Rosyjskiej. W seminarium studiuje około 100 kleryków, a do tego osoby świeckie na studiach dziennych oraz zaocznych.

– Znajdujemy się w Woroneskim Prawosławnym Seminarium Duchownym woroneskiej diecezji rosyjskiego Kościoła prawosławnego. – mówi Mikołaj Władymirowicz Makiejew, prorektor do spraw nauki. – Woroneskie seminarium jest jednym z najstarszych seminariów w Moskiewskim Patriarchacie. Po wielu latach istnienia, od 1918 roku do 1993 roku nastał ciężki okres egzystencji dla studentów i wykładowców. Następnie ponownie zainaugorwano działalność przy Kościele Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Woroneżu. Na dzień dzisiejszy w seminarium duchownym działają trzy fakultety: przygotowujący duchowieństwo do święceń kapłańskich, przygotowujący dyrygentów chórów cerkiewnych oraz fakultet ikonopisania. W naszym seminarium studiuje obecnie około 500 studentów i pracuje około 60 wykładowców, którzy przygotowują mężczyzn i kobiety do posługi w Kościele Prawosławnym. Kościół seminaryjny pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny został wybudowany w 1848 roku i pełni funkcję kościoła parafialnego dla znacznej liczby osób mieszkającej w lewobrzeżnej części Woroneża. W tym kościele nasi studenci śpiewają, czytają, służą, prowadzą nabożeństwa i modlą się.

Swego czasu było to największe seminarium prawosławne w Rosji, mieszczące nawet do 600 alumnów.

br. Paweł Teperski OFMCap – Woroneż, Rosja
 

Zdjęcia ze strony seminarium - www.vpds.ruCzytaj więcej:
Kreml moskiewski
Chram Chrysta Spasitjela
Plac Czerwony w Moskwie
Bitwa na Łuku Kurskim
Klasztor i pieczary skalne
Biełgorod – parafia Kapucynów
Wspólnota katolików w Starej Kalitwie
Rekolekcje w Woroneżu
© 2015-2018 Римско-католический приход в г. Воронеж. Все права защищены.

Меню для мобильных