Russia, Moscow, Chrysta Shrine Spasitijela

 
Z cyklu wypraw po stolicy Federacji Rosyjskiej, Moskwie, zapraszamy do zapoznania się z historią jednego z najpiękniejszych kościołów znajdujących się w Moskwie, Kościoła Chrystusa Zbawiciela. W roku 2013 Bracia Mniejsi Kapucyni obchodzą 10 rocznicę pobytu w Rosji, dlatego przybliżamy naszym czytelnikom to miejsce.

Cerkiew Chrystusa Zbawiciela (ros. Хра́м Христа́ Спаси́теля) – największa cerkiew prawosławna na świecie, znajdująca się w Moskwie na brzegu rzeki Moskwy, nieopodal Kremla.

Katedralna cerkiew Chrystusa Zbawiciela jest votum dziękczynnym za uratowanie Rosji przed najazdem napoleońskim w 1812 roku. 25 grudnia 1812 roku, gdy ostatni żołnierze napoleońscy opuścili granice Rosji, car Aleksander I podpisał manifest o budowie cerkwi w Moskwie. W 5 rocznicę wyjścia wojsk napoleońskich z Moskwy, 12 października 1817 na Worobiowskich Wzgórzach, rozpoczęto budowę pierwszej świątyni według projektu A. L. Wittberga, luteranina. Budżet stanowiły środki skarbu państwa (16 milionów rubli) oraz darowizny społeczeństwa. Pomimo początkowego szybkiego tempa prac do 1824 r. nie zakończono cyklu zerowego, a wkrótce po objęciu władzy przez cara Mikołaja I prace zostały wstrzymane, formalnie na skutek niedostatecznej jakości podłoża. Wittberg i kierownictwo budowy oskarżono o roztrwonienie środków skarbu na kwotę 1 miliona rubli. Po trwającym 8 lat procesie architekt został skazany na konfiskatę majątku i zesłanie do Wiatki.
 
W drugim ogłoszonym konkursie zwycięzcą został Konstanty Ton, który zaprojektował świątynię w rosyjsko-bizantyjskim stylu, zgodnym z upodobaniami nowego imperatora. Car wskazał też miejsce na budowę nowej świątyni: Czertopole (obecnie Preczystenka). Prace budowlane, rozpoczęte 10 września 1839 roku, trwały 44 lata, a ich koszty osiągnęły poziom 15 milionów rubli, przy czym były to właściwie wyłącznie środki państwowe. Montaż wielkiej kopuły zakończono w 1849 roku, zewnętrzne rusztowania rozebrano w 1860 roku, a prace wykończeniowe wnętrz kontynuowano do roku 1880. Przy dekorowaniu cerkwi udział brali najwybitniejsi artyści Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, m.in.: Wasilij Surikow, Iwan Kramskoj, Wasilij Wereszczagin.

Na rok przed poświęceniem cerkwi 20 sierpnia 1882 r. w surowym wnętrzu miało miejsce prawykonanie uwertury „Rok 1812”, Piotra Czajkowskiego.

W obecności nowokoronowanego cara Aleksandra III, świątynia została poświęcona przez metropolitę moskiewskiego, Joannicjusza, 26 maja 1883 roku.

Foto i video br. Paweł Teperski OFMCap

Kościół Chrystusa Zbawiciela


Zniszczenie świątyni

Decyzja o zniszczeniu cerkwi i wybudowaniu na jej miejscu Pałacu Rad zapadła 2 lipca 1931 roku, a 5 grudnia tegoż roku świątynia została wysadzona w powietrze. Wymagało to dwóch eksplozji, ponieważ świątynia przetrwała pierwszą. Budowa Pałacu Rad, rozpoczęta w 1937 roku, nigdy nie wyszła z cyklu zerowego, a w jej kontynuowaniu stanęła na przeszkodzie II wojna światowa.

Dopiero w roku 1958 w znajdującym się na miejscu cerkwi wykopie rozpoczęto budowę otwartego basenu pływackiego "Moskwa".

Odbudowa zabytku

Pierwsze próby odbudowy zniszczonej świątyni datują się na koniec lat 80. Kamień węgielny pod budowę wmurowano 5 grudnia 1990 roku. Równocześnie powołano do życia fundację i w 1994 roku rozpoczęto budowę. Projektantem świątyni był Aleksy Denisow. Dzięki darom budowa postępowała bardzo szybko i dolna świątynia została poświęcona w dzień Przemienienia Pańskiego, 6 lub 19 sierpnia 1996 roku przez patriarchę Aleksego II, który zarazem sprawował pierwszą liturgię. Górna świątynia została udostępniona 19 sierpnia 1999 roku, w wigilię 2000 rocznicy Narodzenia Chrystusa. Tamże sprawowano pierwszą od lat Bożonarodzeniową Boską Liturgię (odpowiednik pasterki w Kościele rzymskokatolickim). Uroczyste poświęcenie odbudowanej świątyni miało miejsce 19 sierpnia 2000 roku.

Architektura

Cerkiew Chrystusa Zbawiciela jest największą i najbardziej okazałą świątynią Rosji. Pomieścić może 10000 wiernych. Konstrukcja nakreślona jest na planie greckiego, równoramiennego krzyża o rozpiętości ramion 85 metrów. Wysokość wraz z kopułą i krzyżem na kopule wynosi 103 metry.

Takie samo wezwanie otrzymał mniejszy, nowowzniesiony katedralny sobór Chrystusa Zbawiciela w Kaliningradzie.


Źródło – Wikipedia


Zdjęcia z wnętrza świątyni

Materiały z Internetu

Czytaj więcej:
Kreml moskiewski
Plac Czerwony w Moskwie
Bitwa na Łuku Kurskim
Klasztor i pieczary skalne
Biełgorod – parafia Kapucynów
Seminarium Prawosławne w Woroneżu
Wspólnota katolików w Starej Kalitwie
Rekolekcje w Woroneżu

© 2015-2018 Римско-католический приход в г. Воронеж. Все права защищены.

Меню для мобильных