Russia, Moscow, Red Square

Plac Czerwony

Nie każdy wie, że nazwa Plac Czerwony, odnosząca się do placu znajdującego się w Moskwie, pochodzi od słowa krasnyj („piękny”), które w języku rosyjskim oznacza również kolor czerwony. Zapraszamy do wirtualnej wycieczki po tym miejscu z okazji X rocznicy obecności Braci Mniejszych Kapucynów na terenie Federacji Rosyjskiej. 

Plac Czerwony w Moskwie (ros. Красная площадь) – najbardziej znany plac Moskwy, położony w centrum miasta opodal Kremla, oficjalnej siedziby prezydenta Rosji. Ma 330 m długości i 70 m szerokości.

Pierwotnie plac otaczała drewniana zabudowa, lecz z powodu niebezpieczeństwa pożaru usunięto ją na mocy edyktu Iwana III z 1493 roku. Nowo otwarte miejsce było nazywane "Pożar" lub "Wypalone" i służyło za największe z moskiewskich targowisk. Następnie było wykorzystywane do uroczystości publicznych, czasem też miały na nim miejsce koronacje rosyjskich carów. Nazwa "Plac Czerwony" nie ma komunistycznych odniesień: pochodzi od starosłowiańskiego przymiotnika красьнъ („piękny”), który zachował się w innych językach słowiańskich do dzisiaj, w tym w polskim i dla którego słowniki nadal podają słowo "krasny". Natomiast w języku rosyjskim słowo красный ma też znaczenie "czerwony". W znaczeniu "piękny" stosowano je w odniesieniu do katedry św. Bazylego, później zaczęto tak nazywać pobliski plac.
 

Przyjmuje się, że Plac Czerwony otrzymał obecną nazwę (która wyparła wcześniejszą nazwę "Pożar") w XVII wieku.

Kilka innych miast w Rosji, m.in. Kursk, Peresław Zaleski, Suzdal, Krasnojarsk, posiada główne place o identycznej nazwie.

Foto i video br. Paweł Teperski OFMCapHistoria najnowsza

W czasach ZSRR Plac Czerwony był najważniejszym reprezentacyjnym ośrodkiem życia publicznego tego państwa. Odbywały się tu manifestacje pierwszomajowe i świąteczne parady wojskowe, co było powodem przebudowy placu i rozebrania katedry kazańskiej oraz kaplicy Iwierskiej z bramą Zmartwychwstania. Istnieje też wersja uznawana za miejską legendę o planie rozebrania charakterystycznej katedry św. Bazylego, demonstrowanym Stalinowi przez Lazara Kaganowicza, który na makiecie nowego placu usuwał miniaturę tej budowli. Stalin miał wtedy polecić: "Zostaw ją na (swoim) miejscu".

Dwie najbardziej znane parady wojskowe na Placu Czerwonym odbyły się: w 1941 roku, kiedy prosto z defilady żołnierze Armii Czerwonej maszerowali na znajdujący się tuż pod Moskwą front, oraz druga w 1945 roku jako Defilada Zwycięstwa przypieczętowująca tryumf nad narodowym socjalizmem. W jej trakcie rzucano zdobyczne hitlerowskie sztandary na bruk przed mauzoleum Lenina.

28 maja 1987 roku w dniu święta rosyjskich sił obrony powietrznej nieopodal Placu Czerwonego wylądował niemiecki pilot, Mathias Rust.

W 1991 roku, jako pierwszy obiekt w Rosji, Plac Czerwony został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.


Zabytki

Na Placu Czerwonym znajdują się liczne cenne zabytki. Jednym z nich jest mauzoleum Lenina, gdzie spoczywa zabalsamowane ciało wodza rewolucji październikowej. W pobliżu znajduje się katedra św. Bazylego i Kreml, nieco dalej odrestaurowana katedra Kazańska. Stronę północną placu zajmuje Państwowe Muzeum Historyczne otoczone wieżami Kremla. Jedyną rzeźbą na całym placu jest wykonany z brązu pomnik Kuźmy Minina i Dmitrija Pożarskiego, którzy pomogli Moskwie wyprzeć z miasta Polaków w 1612 roku podczas wielkiej smuty. Niedaleko znajduje się „Łobnoje miesto” (ros. Лобное место), dawne miejsce publicznych egzekucji. Obecnie zwyczajowo mają tam miejsce publiczne uroczystości.

Źródło – Wikipedia

Czytaj więcej:
Kreml moskiewski
Chram Chrysta Spasitjela
Bitwa na Łuku Kurskim
Klasztor i pieczary skalne
Biełgorod – parafia Kapucynów
Seminarium Prawosławne w Woroneżu
Wspólnota katolików w Starej Kalitwie
Rekolekcje w Woroneżu

© 2015-2018 Римско-католический приход в г. Воронеж. Все права защищены.

Меню для мобильных